Niniejsza książka nie stanowi nowej biografii Teresy od Jezusa. Zamiarem autora jest właściwe ukazanie karmelitanki z Ávila na tle ówczesnej Hiszpanii. Joseph Pérez zadał sobie pytanie, w jaki sposób kobiecie takiej jak Teresa udało się znacząco wpłynąć na świat mężczyzn, jakże podejrzliwy w stosunku do idei i praktyk religijnych, odbiegających od powszechnie uznawanej normy. Niewątpliwie sukc...
Pokaż cały opis...
Niniejsza książka nie stanowi nowej biografii Teresy od Jezusa. Zamiarem autora jest właściwe ukazanie karmelitanki z Ávila na tle ówczesnej Hiszpanii. Joseph Pérez zadał sobie pytanie, w jaki sposób kobiecie takiej jak Teresa udało się znacząco wpłynąć na świat mężczyzn, jakże podejrzliwy w stosunku do idei i praktyk religijnych, odbiegających od powszechnie uznawanej normy. Niewątpliwie sukces Teresy miał źródło w jej osobowości i braku zgody na zamknięcie w myślowych schematach charakterystycznych dla dynamicznego, lecz zarazem trawionego niepokojem społeczeństwa.
Teresa z Ávila wysoko oceniała samą siebie. Uważała, że powołana jest do wielkich rzeczy, dlatego też nie uznawała przeciętności. Przekonamy się, że w jej przypadku owa ambicja nie stała w sprzeczności z cnotą pokory. To właśnie do wysiłku inteligencji, woli i przenikliwego myślenia zaprasza Teresa zarówno sobie współczesnych, jak i czytelników XXI w.
_____________
Joseph Pérez urodził się w 1931 r. w Laroque d’Olmes (francuski departament Ariège). Jest jednym z czołowych i najbardziej uznanych w świecie hispanistów. Wykładał na Uniwersytecie w Bordeaux, na którym w latach 1978-1983 pełnił funkcję rektora, natomiast w okresie od 1989 do 1996 kierował w Madrycie francuską instytucją kulturalną Casa de Velázquez. Jest członkiem madryckiej Królewskiej Akademii Historii, Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych i Nauk Historycznych w Toledo, a także Kolumbijskiej Akademii Historii. Otrzymał także tytuł Zasłużonego Członka Portugalskiej Akademii Historii.
Wśród wielu otrzymanych przez Péreza nagród i wyróżnień wypada wymienić Nagrodę Nebrija (przyznaną mu w 1991 r. na Uniwersytecie w Salamance), jak również tytuł doktora honoris causa, nadany przez władze Uniwersytetu w Valladolid (2005). Ponadto został uhonorowany Orderem Narodowym Legii Honorowej IV klasy i Narodowym Orderem Zasługi tejże klasy, a także Krzyżem Wielkim Orderu Alfonsa X Mądrego. Pérez jest także kawalerem hiszpańskiego Orderu Izabeli Katolickiej i portugalskiego Orderu Księcia Henryka Żeglarza. Przyznano mu również Nagrodę Księcia Asturii w zakresie nauk społecznych.
Na jego obszerną i bogatą twórczość składają się m.in.: La révolution des „Comunidades” de Castille (1520-1521); Los movimientos precursores de la emancipación en Hispanoamérica; Isabel y Fernando Los Reyes Católicos; Historia de una tragedia: la expulsión de los judíos de España; Histoire de l’Espagne; Charles Quint: empereur des deux mondes; L’Espagne de Philippe II; L’Espagne du XVIe siècle; Crónica de la Inquisición en España.
Ukryj opis