ebook w formacie pdf
Po dokonaniu wpłaty zostanie wysłany plik (*.pdf) na podany adres e-mail.
W przypadku ebooków nie kupujesz praw do konkretnego egzemplarza ani do samego tekstu. Jest to&...
Pokaż cały opis...
ebook w formacie pdf
Po dokonaniu wpłaty zostanie wysłany plik (*.pdf) na podany adres e-mail.
W przypadku ebooków nie kupujesz praw do konkretnego egzemplarza ani do samego tekstu. Jest to jedynie licencja, czyli płacisz za prawo do użytkowania w ramach prawnie określonego "dozwolonego użytku osobistego". Każda inna osoba, która chce mieć dostęp do zamieszczonej w ebooku treści musi wykupić taką licencję, czyli dokonać zakupu ebooka.
___________
Jedenasty numer Biblioteki Zeszytów Karmelitańskich poświęcony jest Drodze doskonałości św. Teresy od Jezusa. Rozważanie poszczególnych dzieł Świętej jest przygotowaniem do jubileuszu pięćsetlecia jej urodzin, przypadającego w 2015 roku. Droga doskonałości pisana przez Teresę w latach 1566-82 jest przewodnikiem duchowym dla zakonnic zreformowanego przez nią Karmelu. Refleksja dotycząca tego dzieła Teresy jest pogrupowana według trzech najważniejszych tematów jej książki. Każdy temat jest przedstawiany w trzech różnych wymiarach. Pierwsze dwa wymiary służą pewnego rodzaju zarysowaniu ogólniejszej perspektywy zagadnienia, aby potem można było przejść do poglądów Teresy w danej dziedzinie.
Pierwszy temat dotyczy wyrzeczenia (wg terminologii Teresy oswobodzenia). Tutaj zagadnieniami wprowadzającymi są Troska o zdrowie oraz Relacje z najbliższymi okazją do wyrzeczenia. Pierwsze zagadnienie ukazuje perspektywę psychologiczną problemu zdrowia, zarówno somatycznego, jak i psychicznego, zwracając uwagę na współczesne pułapki czające się na każdego z nas w związku z troską o zdrowie. Drugie zagadnienie dotyczy możliwości wyrzeczenia w perspektywie życia wspólnego ze szczególnym uwzględnieniem małżeństwa. Temat wyrzeczenia (oswobodzenia) zamyka ukazanie nauki Teresy zawarte w artykule Wolność – fascynujące oblicze terezjańskiej ascezy, w którym autorka podkreśla specyfikę terezjańskiej ascezy, kładąc akcent na motyw, który winien przyświecać ascezie.
Drugi temat to pokora. Wprowadzają do niego artykuły: Prawda – moja czy Boga? Rzecz o pokorze oraz Wiedza a mądrość. Pierwszy tekst rozważa od strony filozoficznej zagadnienie prawdy, która jest dla Teresy fundamentem pokory; drugi mówi o mądrości biblijnej, przeciwstawiając ją mądrości ludzkiej. Całość podsumowuje artykuł Pokora jako chodzenie w prawdzie, który prezentuje naukę św. Teresy na temat pokory.
Trzeci temat fundamentalny to wzajemna miłość. Horyzont zarysowują dwa artykuły: Wspólnota a uczucia toksyczne oraz Miłość do człowieka a kontemplacja. Pierwszy omawia od strony psychologicznej zagadnienie niezdrowych emocji we wspólnocie oraz podaje pewne sposoby radzenia sobie z nimi. Drugi artykuł porusza zagadnienie roli miłości do człowieka w kontemplacji Boga. Całość zostaje zwieńczona tekstem Czy miłość duchowa do człowieka jest możliwa, w którym autor rozważa naukę Teresy o miłości duchowej, wiążąc to zagadnienie ze współczesną refleksją teologiczną.
Materiały były wygłoszone podczas zorganizowanego przez Wyższe Seminarium Duchowne Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych w Poznaniu oraz przez Instytut Duchowości Carmelitanum sympozjum, które w dniach 20-22 października 2011 roku odbyło się w klasztorze Karmelitów Bosych w Poznaniu.
Ukryj opis