Akatyst jest hymnem liturgicznym, charakterystycznym dla obrządku wschodniego Kościoła. W tradycji bizantyjskiej jest to całe, niekiedy długotrwałe nabożeństwo złożone z pieśni pochwalnych ku czci Pana Jezusa, Bogurodzicy lub świętych, śpiewane, zgodnie z nazwą, na stojąco. Najbardziej znanym, także w Kościele Rzymskokatolickim, jest Akatyst ku czci Bogurodzicy. Uznawany jest w literaturze chr...
Pokaż cały opis...
Akatyst jest hymnem liturgicznym, charakterystycznym dla obrządku wschodniego Kościoła. W tradycji bizantyjskiej jest to całe, niekiedy długotrwałe nabożeństwo złożone z pieśni pochwalnych ku czci Pana Jezusa, Bogurodzicy lub świętych, śpiewane, zgodnie z nazwą, na stojąco. Najbardziej znanym, także w Kościele Rzymskokatolickim, jest Akatyst ku czci Bogurodzicy. Uznawany jest w literaturze chrześcijańskiej za najstarszy hymn ku czci Matki Bożej. Pochodzi najprawdopodobniej z V-VI wieku. Jego autorstwo jest przypisywane Romanowi Melodosowi (Pieśniarzowi). Około VIII wieku Akatyst został przetłumaczony na łacinę i na wiele innych języków, w wyniku czego wywarł ogromny wpływ na poezję maryjną całego kościoła. Polski przekład Akatystu został dokonany w 1965 przez jezuitę o. Mieczysława Bednarza.
Nagranie Akatystu ku czci Bogurodzicy to owoc współpracy wielu osób, które połączył zachwyt nad tą modlitwą – nabożeństwem. Z entuzjazmem podjęły one to dzieło, w przekonaniu, że hymn ten zasługuje na poznanie i upowszechnienie. Fascynacja pięknem modlitwy Akatystu ks. dr. Ryszarda Zawadzkiego z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, zainspirowała do sięgnięcia do tekstu tej modlitwy wraz z poprzedzającym ją, pierwotnym proemionem. Nabożeństwo Akatystu w brzmieniu zarejestrowanym na płycie, to efekt otoczenia chóru Anaklesis z parafii pw. Opieki św. Józefa oraz Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia we Wrocławiu, opieką artystyczną przez kompozytora i dyrygenta ks. Bogdana M. Drozda z Kościoła greckokatolickiego. Jest on twórcą muzyki do tekstu pierwotnego proemionu, a także autorem harmonizacji wszystkich utworów znajdujących się na niniejszej płycie.
W pragnieniu, by zjednoczenie głosów w śpiewie stawało się jednością serc, oraz parafrazując słowa świętego Augustyna: „Ten przecież śpiewa, kto miłuje. Głos takiego śpiewaka jest żarem świętej miłości”, zapraszamy do modlitwy Akatystem ku czci Bogurodzicy.
Ukryj opis