Ojciec Daniel Maria od Najświętszego Serca Pana Jezusa, karmelita bosy (Oswald Rufeisen, 1922-1998) - był nietuzinkową osobą, bardzo znaną w Europie, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i, oczywiście przede wszystkim, w całym Izraelu. Także dla szerokich kręgów polskiego duchowieństwa był postacią niebanalną. Ojciec Jan Kanty (Stasiński) OCD...
Pokaż cały opis...
Ojciec Daniel Maria od Najświętszego Serca Pana Jezusa, karmelita bosy (Oswald Rufeisen, 1922-1998) - był nietuzinkową osobą, bardzo znaną w Europie, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i, oczywiście przede wszystkim, w całym Izraelu. Także dla szerokich kręgów polskiego duchowieństwa był postacią niebanalną. Ojciec Jan Kanty (Stasiński) OCD rozmawiał o nim z ich wspólnym znajomym, pisarzem polskim żydowskiego pochodzenia Romanem Brandstaetterem, który podziwiał i cenił tego zakonnika. Nie wszyscy rozumieli jego poglądy i nie zawsze zgadzali się z nim we wszystkim. Czasem jego zapatrywania wywoływały kontrowersje. A on szukał okazji, by ocalić życie ludzkie, by czynić dobro każdemu człowiekowi. I jest w tym przykładem dla każdego z nas. Nie poddawał się zniechęceniu, lecz mobilizował wszystkie siły, by pomagać innym. Pod koniec życia przyznał, że w młodości popełnił kilka błędów. Jego wielkość tkwi w tym, że potrafił nazwać je po imieniu.
עלייה - alija w języku hebrajskim oznacza wstępowanie, wchodzenie na górę, pielgrzymkę (inaczej: wznoszenie się) do Jerozolimy, a także imigrację do Palestyny, a po 1948 roku już do Izraela, czyli powrót Żydów do ojczyzny swoich ojców. Erec Israel to ziemia obiecana. Kraj Abrahama, Izaaka i Jakuba, inaczej Ha-Arec. Co ciekawe, wyjeżdżając do Jerozolimy, Żydzi mówią: „wznosimy się do Jerozolimy”, a nie „jedziemy do Jerozolimy”. Jest to dla nich alija. Wyjeżdżając z Izraela, powiedzą: „schodzimy”, używając słowa: jerida. Nie traktują tego jako emigracji. Jedno ze znanych pozdrowień żydowskich brzmi: „W przyszłym roku w Jerozolimie!”.
_________________
Siostra Maria Grażyna Zieleń OCD jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego, wydziału filologii wschodniosłowiańskiej. W 1982 roku wstąpiła do klasztoru mniszek karmelitanek bosych w Gdyni. Jest autorką kilku książek biograficznych o świętych karmelitańskich m.in. św. Rafała Kalinowskiego, bł. Teresy Marchockiej i innych oraz wielu artykułów z dziedziny duchowości karmelitańskiej. Interesuje się biblistyką oraz judaistyką.
Ukryj opis