Wśród licznych opracowań naukowych i popularyzujących postać, osobę i myśl filozoficzno-religijną Edyty Stein, dziś już wyniesionej na ołtarze do godności świętych, prezentowana pozycja autorstwa Joanny Mosley Edyta Stein – kobieta modlitwy zajmuje szczególnie znaczące miejsce. W dotychczasowych opracowaniach przedmiotem szczegółowej analizy i prób syntezy twórc...
Pokaż cały opis...
Wśród licznych opracowań naukowych i popularyzujących postać, osobę i myśl filozoficzno-religijną Edyty Stein, dziś już wyniesionej na ołtarze do godności świętych, prezentowana pozycja autorstwa Joanny Mosley Edyta Stein – kobieta modlitwy zajmuje szczególnie znaczące miejsce. W dotychczasowych opracowaniach przedmiotem szczegółowej analizy i prób syntezy twórczej myśli Edyty Stein była przede wszystkim filozofia i teologia. Wśród długiej listy określeń charakteryzujących niezwykłą postać Edyty Stein, św. Teresy Benedykty od Krzyża, oraz jej pracę naukową, dydaktyczno-pedagogiczną i społeczną znajdujemy następujące: Żydówka i doktor filozofii, konwertytka i pisarka, wykładowca, feministka, karmelitanka i ofiara męczennica w Auschwitz. Można jednak znaleźć jeszcze doskonalsze określenie, które obejmuje wszystkie pozostałe i oddaje najgłębszą istotę Edyty Stein: kobieta modlitwy. Joanna Mosley podjęła się tego szczególnego zadania, by ukazać ten wybitnie modlitewny aspekt w życiu i działalności Bohaterki swojej książki. Czyni to w sposób bardzo kompetentny, odwołując się do pierwszorzędnych źródeł, którymi są dzieła (pisma) św. Teresy Benedykty od Krzyża oraz do świadectw osób, które bezpośrednio spotykały się z Edytą Stein.
Książka stanowi niezwykle cenną pozycję w zakresie teologii życia duchowego. Autorka w sposób bardzo źródłowy i analityczny pism św. Teresy Benedykty od Krzyża oraz w oparciu o świadectwa osób, które bezpośrednio spotykały się z tą niezwykłą Karmelitanką, konwertytką i Męczennicą z Auschwitz pokazuje czytelnikowi bohaterkę swojej książki jako wzór życia chrześcijańskiego – osobę, która znalazła w sobie siłę, odwagę i spełnienie poprzez codzienną rozmowę z Bogiem w modlitwie i dzięki temu mogła „iść do świata, aby wnieść tam Boskie życie”. Dodatkową rangę prezentowanego dzieła w opracowaniu J. Mosley stanowi jego niezwykle cenny wymiar „dialogiczny”. Edyta poprzez postać Estery biblijnej „nie tylko prosi o pomoc dla swego ludu, ale także uczy chrześcijańskiego czytelnika teologicznej prawdy o Żydach”.
Ukryj opis