ebook w formacie pdf
Po dokonaniu wpłaty zostanie wysłany plik (*.pdf) na podany adres e-mail.
W przypadku ebooków nie kupujesz praw do konkretnego egzemplarza ani do samego tekstu. Jest to jedynie licencja, czyli płacisz za prawo do użytkowania w ramach prawnie określonego "dozwolonego użytku osobistego". Każda inna osoba, która chce mieć dostęp do zamieszczonej w ebooku treści musi wykupić taką licencję, czyli dokonać zakupu ebooka.
___________
Uczeń: Z jakich słów składa się modlitwa Jezusowa?
Starzec: Składa się ona z następujących słów: „Panie, Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną, grzesznym”. Niektórzy Ojcowie dla początkujących dzielą modlitwę na dwie części i zalecają, aby – na przykład – od rana do obiadu mówić: „Panie, Jezu Chryste, zmiłuj się nade mną”, a po obiedzie: „Synu Boży, zmiłuj się nade mną”. To starożytna tradycja. Lepiej jednak nauczyć się, jeśli można, odmawiania modlitwy w całości. Podział jest ustępstwem ze względu na niemoc słabych i początkujących.
Wzór powodzenia uporczywej modlitwy Jezusowej widzimy w Ewangelii. Gdy Pan Jezus wychodził z Jerycha w towarzystwie uczniów i rzeszy ludu, ślepiec Bartymeusz, zbierający jałmużnę przy drodze, dowiedziawszy się, iż Pan przechodzi tędy, jął krzyczeć: „Synu Dawidowy, Jezusie, zmiłuj się nade mną”. Próbowano go uciszyć, lecz on wołał jeszcze mocniej. Skutkiem tego niemilknącego krzyku, było uzdrowienie ślepca przez Pana. Tak i my będziemy wołać, nie zważając na powstające z naszej upadłej natury i przynoszone przez diabła, aby przeszkodzić naszemu modlitewnemu wołaniu, grzeszne myśli, marzenia i odczucia – a niewątpliwie otrzymamy zmiłowanie.
___________
Św. Ignacy Brianczaninow (1807-1867), mnich, rosyjski biskup prawosławny, teolog, święty Kościoła Prawosławnego. Jest jednym z najwybitniejszych i w dalszym ciągu najbardziej poczytnych prawosławnych pisarzy ascetycznych XIX wieku. W latach komunistycznego totalitaryzmu jego książki były punktem orientacyjnym dla wielu „samorodnych” ascetów. Dorobek św. Ignacego wszedł do kanonu klasyki prawosławnej literatury ascetycznej obok dzieł św. Paisjusza Wieliczkowskiego, św. Serafina z Sarowa, optyńskich starców św. Makarego i Ambrożego oraz św. Teofana Rekluza. Jego dzieła nie były jeszcze w Polsce wydawane.
Ks. dr Piotr Nikolski, duchowny prawosławny, ur. 29.05.1970. Święcenia kapłańskie przyjął 31.08.1997. W roku 2003 obronił pracę doktorską pod tytułem: „Tradycja prawosławna w mistyce Zachodu. Św. Jan od Krzyża w świetle tradycji ascetycznej Wschodu”. Od 2006 roku żyje i posługuje w parafii św. Mikołaja w Świdnicy. Głównym kierunkiem zainteresowań naukowych ks. Piotra Nikolskiego są relacje prawosławnej i rzymskokatolickiej tradycji ascetycznych w kontekście dialogu ekumenicznego. Wykładowca, autor wielu publikacji naukowych, od kilku lat zajmuje się tłumaczeniem prawosławnej literatury ascetycznej na język polski.
Ukryj opis